Budeme v krátkej budúcnosti môcť platiť mobilnými telefónmi?

Mobilné telefóny v nadchádzajúcich rokoch pravdepodobne začnú postupne nahrádzať kreditné karty, hotovosť, či platby šekom.

28. júna 2007 sa v talianskom Miláne uskutočnilo vyhlasovanie výsledkov a odovzdávanie cien 2. ročník prestížnej súťaže: „International Payment Systems Innovationa Award“, organizovanej inštitúciou SIA-SSB, spolu s MIP – Politecnico di Milano a SDA Bocconi School of Management. Na vyhlasovacom ceremoniále sa zúčastnili vrchní predstavitelia spoločností ako BCG (The Boston Consulting Group), 360° Capital Partners a iných. Hodnotiaca komisia posudzujúca súťažné projekty, bola tvorená z univerzitných profesorov, top manažérov spoločností prevádzkujúcich platobné systémy a predstaviteľov rôznych finančných inštitúcií.

Rovnako predstavitelia finančných inštitúcií, top manažéry z firiem zaoberajúcich sa platobnými systémami, hodnotiaca komisia, ako aj súťažiaci sa zhodli, že budúcnosť platobných systémov je v mobilných telefónoch. Platby cez mobily preferujú hlavne mladí ľudia, ľudia časovo veľmi vyťažení a ľudia, ktorí oceňujú pohodlnú platbu kdekoľvek a kedykoľvek. Platenie mobilmi je obzvlášť žiadané pri kúpe cestovných lístkov a lístkov na kultúrne podujatia, môže však byť vítanou alternatívov aj pri platbách za tovary a služby v hoteloch, reštauráciách, obchodoch a podobne. Výhodou platenia cez mobil je nie len možnosť platiť odkiaľkoľvek, ale používanie mobilov na platenie by malo byť bezpečnejšie, ako používanie platobných kariet.

Slovensko na tomto podujatí reprezentovali predstavitelia spoločnosti mSolutions s.r.o. – Jozef Metke a Ivan Sýkora, ktorí získali špeciálne ocenenie za ich mobilný platobný systém: „Pay it Mobile“, umožňujúci vykonávať akékoľvek bankové a platobné operácie bezpečne priamo z menu mobilného telefónu.

mSolutions s.r.o. je spoločnosť profesionálne sa zaoberajúca riešeniami z oblasti mobilného marketingu a m-commerce. V portfóliu ich produktov sú v súčasnosti systémy pre bezpečnú mobilnú textovú komunikáciu, mobilné databázové systémy, bezpečné systémy na platenie cez mobilné telefóny, systémy pre mobilnú lotériu a systémy pre poisťovanie cez mobilné telefóny.

Dúfajme, že to čo bolo na tomto podujatí deklarované, sa stane onedlho realitou, a že aj u nás budú mať zákazníci možnosť platiť za tovary a služby prostredníctvom mobilných telefónov.

Milano